تومور کلیه

تومور کلیه

مهمترین وظیفه کلیه دفع آب و برخی از مواد زاید از بدن بوسیله تولید ادرار است کلیه ظاهری لوبیا مانند دارد که تقریبا به اندازه یک مشت است (حدود 6 سانتی متر عرض و 12 سانتی متر طول) که در زیر قفسه سینه و دو طرف ستون مهره ها قرار دارند.

کلیه ها اندام های  بسیار پر کاری هستند که یکی دیگر از وظایف آن ها تصفیه خون است در صورتی که یکی ازکلیه ها را حذف کنیم کلیه دیگر می تواند تمام وظایف آن را بر عهده گیرد و مشکل جدی برای فرد ایجاد نشود. در کلیه ها ممکن است مانند هر عضو دیگر بدن انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم ایجاد شود و فرد به سرطان مبتلا شود.

بروز سرطان کلیه در مردان حدود 3 برابر نسبت به زنان شایعتر است بطور کل این سرطان در کشور ما حدود 1/9 درصد از سرطان ها را تشکیل می دهد . شیوع این سرطان بیشتر در سن 60 تا 70 سال است.

سرطان کلیه انواع متعددی دارد که نوع غده ای یا آدنوکارسینوم کلیه از شایعترین نوع این سرطان است که در حدود 85 در صد این سرطان بدخیم است و به بافت های مشاور در صورتی که درمان صورت نگیرد پیشرفت می کند و 15 درصد باقیمانده را انواع دیگر تشکیل می دهند.

یکی از شایعترین نوع سرطان کلیه در افراد بزرگسال سرطان سلول کلیوی (RCC) می باشد که این سرطان در مراحل اولیه بدونه نشانه است و علایم مشخص ندارد و سرطان تا رسیدن به مرحله پیشرفته متاسفانه قابل تشخیص نیست و درمان آن شامل برداشتن قسمتی یا تمام کلیه است و در برخی از افراد جهت کند کردن پیشرفت این سرطان از دارو استفاده می شود.

چه کسانی در معرض خطر بروز سرطان کلیه هستند؟

متاسفانه علت بروز این سرطان با توجه به تحقیقات انجام شده ناشناخته مانده است ولی برخی از عوامل محیطی در بروز این سرطان در افراد دخیل می باشند. یکی از مهمترین عواملی که در بروز این سرطان دخیل است و کاملا اثبات شده است استعمال دخانیات است که در افراد سیگاری احتمال بروز این سرطان نسبت به افراد دیگر حدودا دو برابر بیشتر است. تعداد دفعات کشیدن قلیان یا تعداد نخ های سیگار که فرد در طول شبانه روز می کشد هیچ ارتباطی با افزایش این خطر ندارد و صرف کشیدن سیگار یا قلیان با هر تعدادی احتمال بروز سرطان کلیه را دوچندان می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که کلیه های آن ها  کیست های متعدد و بسیار ریزی دارند و یا افرادی که دیالیزهای خونی طولانی مدت به دلیلی نارسایی کلیه می شوند حدود 30 برار نسبت به سایرین در معرض خطر سرطان کلیه قرار دارند.

تومور-کلیه

در زیر به برخی از عوامل دیگری که در بروز سرطان کلیه دخیل می باشند اشاره شده است:

چاقی و اضافه وزن

تماس مستقیم با آزبست یا پنبه نسوز که این مواد در ساخت ایرانت های سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد

حلال های آلی، افرادی که در صنعت رنگسازی هستند بیشتر با این موادها سر کار دارند که احتمال بروز سرطان کلیه در آن ها افزایش می یابد.

علایم و نشانه های سرطان کلیه

وجود خون درادرار یکی از شایعترین علامت های بروز سرطان کلیه است. وجود خون در ادرار یا بطور کامل واضح است و خود فرد آن را در ادرار خود مشاهده می کند یا اینکه به وسیله آزمایشگاه و تنها با میکروسکوپ وجود خون در ادرار قابل مشاهده است.

یکی دیگر از نشانه های وجود تومور کلیه وجود توده شکمی و احساس درد شکمی است گاهی این توده آنقدر بزرگ است که فرد در هنگام لمس کرد شکم آن را احساس می کند.

زمانی که هر یک از نشانه و علایم بالا را مشاهده کردید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید زیرا در صورتی که این بیماری خیلی دیر تشخیص داده شود و شما نسبت به این علایم بی توجه باشید و زمانی به پزشک مراجعه کنید که تومور پیشرفت کرده  باشد و به سایر اعضای مجاور و دیگر بدن تهاجم کرده باشد درمان دشوار تر است.

زمانی که فرد همراه با علایمی که در بالا به آن ها اشاره شد با علایمی مانند تنگی نفس، سرفه های شدید، درد های استخوانی و سردرد به مطب بیاید از نشانه های این است که این بیماری به ریه و استخوان پیشرفت کرده است و غیر قابل علاج است.

تومور-کلیه 1

علایم دیگری مانند: افزایش فشار خون، افزایش غلظت خون، ایجاد اختلال در فعالیت کبد و افزایش سطح خون در زمان بروز سرطان کلیه ایجاد می شود که بروز این علایم در زمانی است که این تومور از خود مواد خاصی تولید و ترشح می کند که در ظاهر بروز این علایم هیچ ارتباطی به سرطان وی ندارد. البته باید توجه نمایید که علایمی که با آن ها اشاره شد در بسیاری از موارد نشانه دهنده سرطان کلیه نیست و در مواردی که فرد سرطان کلیه نیز ندارد این نشانه ها بروز می کنند.

در واقع زمانی که بیمار مسنی با علایمی مانند درد پهلو، مشاهده خون در ادرار و توده شکمی و  عواملی که در بالا به آنها اشاره شد مانند: اضافه وزن، کشیدن سیگار و  قلیان ، تماس مستقیم با پنبه نسوز و حلال های الی و … را دارد به پزشک مراجعه می کند پزشک به سرطان کلیه مشکوک می شود و بررسی و معاینات لازم را که شامل عکس برداری از کلیه و سونگرافی است را برای بیمار در نظر می گیرند در صورتی که در معاینات و سونگرافی توده مشکوکی در کلیه ها مشاهده شد برای تشخیص دقیق این بیماری از سی تی اسکن شکم استفاده می شود زیرا بهترین روش برای تشخیص سرطان کلیه سی تی اسکن شکم است و با استفاده از این روش می توان فهمید سرطان ایجاد شده مربوط به کلیه است یا خیر و یا اینکه این بیماری به سایر اعضای بدن پیشرفت کرده است یا خیر .

همچنین اندازه دقیق تومور در سی تی اسکن شکمی مشاهده می شود.

جراحی سرطان کلیه

در مان این سرطان به این بستگی دارد که تشخیص در کدام مرحله بوده در مراحل اولیه یا در مراحلی که این تومور پیشرفت کرده است. در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن راحت تر است و احتمال بهبودی بیشتر خواهد بود. سرطان کلیه به پرتو درمانی و شیمی درمانی پاسخ بسیار خوبی نمی دهد و بهترین روش درمان جراحی است.

درمان واریکوسلجراح سرطان پروستات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =