جواب آزمایش کولپوسکوپی

جواب آزمایش کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟ در مقالات پیشین در رابطه با کولپوسکوپی صحبت کردیم ، در ادامه بیشتر  به بررسی یافته های حاصل از کولپوسکوپی و نتایج آن می پردازیم اگر شما هم با این روش تشخیصی  و درمانی آشنایی ندارید توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید .

اپی تلیوم Acetowhite

اپیتلیومی  است  که پس از آغشته  شدن به  استیک  اسید  به رنگ  سفید در می آید . استفاده  از استیک  اسید ،  پروتئین های  هسته  و سیتوپلاسم  را منعقد  کرده  و آن را  به صورت مات  و سفید  رنگ در می آورد . استیک اسید  بر اپی  تلیوم  بالغ مولد  گلیکوژن  اثری ندارد  زیرا اسید  به زیر  ثلث  خارجی  اپی تلیوم  نفوذ نمی کند . این  نواحی در  کولپوسکوپی ، صورتی  رنگ به نظر  می رسند .

جواب آزمایش کولپوسکوپی

جواب آزمایش کولپوسکوپی

سلول های  دیس پلاستیک  بیش از بقیه ، تحت تاثیر  قرار  می گیرند . این سلول ها  هسته هایی بزرگ  و مقادیر  زیادی  کروماتین  داشته  و هنگاl  شروع علائم  متاپلازی ، مختصری  سفید به  نظر می رسند .  از انجا که  اپی تلیوم  متاپلاستیک ، بسیار نازک  است،  به اندازه CIN ، اوپاک یا سفید  نشده  بلکه خاکستری  و صفحه ای  شکل دیده می شود .

لکوپلاکی

از نظر لغوی  به معنی پلاک سفید  بوده  و از نظر  کولپوسکوپیک  به اپی  تلیومی  که قبل  از بکار گیری  استیک اسید ،  سفید  رنگ بوده است ، گفته می شود .  لکوپلاکی  با ایجاد یک لایه  کراتین  بر سطح  اپی تلیوم  شکل می گیرد . سلول های نابالغ اپیتلیوم  اسکواموس، پتانسیل تبدیل  به سلول های  مولد کراتین  یا سلول های  مولد  گلیکوژن  را دارند .  در واژن  و سرویکس ، روند  نرمال  تمایز  به سمت تولید  گلیکوژن  می باشد . لکوپلاکی  عوامل ایجاد کننده  عبارتند از: HPV، CIN کراتینیزان ، کارسینوم  کراتینیزان ، ترومای  مزمن ناشی  از  دیافراگم ، تامپون  یا پساری  و رادیوتراپی

شایع ترین  عامل لکوپلاکی ، عفونت HPV  است .

به دلیل انکه  در کولپوسکوپی ، رویت  ساختار های  عروقی زیرین  از ورای  لایه ضخیم  کراتینی  ممکن نیست ، باید  این نواحی  را جهت رد  کارسینوم  کراتینیزان  تحت بیوپسی قرار دارد .

ارتباط یافته های کولپوسکوپی

در صورت همبستگی  نتایج  سیتولوژی  و بیوپسی، می توان  از تشخیص  بدترین  نوع ضایعه ، اطمینان  حاصل نمود .  چنانچه سیتولوژی،  ضایعه مهمتری  را نسبت  به هیستولوژی  نشان می دهد ، بیمار  باید در صورت  ضرورت تحت  ارزیابی  و بیوپسی بیشتر قرار  گیرد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان

در زنان دچار ASC-US  در صورت کاربرد  روش سیتولوژی  بر پایه  مایع،  تست DNA ی HPV  روش ارجح  می باشد  . زنان  با نتیجه  تست مثبت  باید برای کولپوسکوپی  ارجاع شوند  و زنان  با نتیجه  تست منفی  باید سالانه  تحت بررسی  سیتولوژیک  قرار گیرند .

زنان دچار ASC-H  از تست HPV  سود نمی برند  و باید  برای کولپوسکوپی  ارجاع شوند .

متخصص زنان در زعفرانیه

خلاصه مطلب

بیماران  دچار بیماری های  سیستمیک  مزمن  همراه  با سرکوب  ایمنی  ممکن است  به طور مزمن ، ابنرمالیته های پایدار  با درجه  پایین داشته  باشند .  در این  موارد  درمان های تخریبی نظیر  کرایوترای  یا لیزر  به روش  های  اکسیزیونال  مانند LEEP ارجحیت دارد .

کرایوسرجری، کم هزینه  بوده و  کاربرد آن  ، آسان است . معایب  آن شامل  کم بودن  نمونه بافتی ، ناتوانی  در تطبیق  با سایز ضایعه  و ترشح  واژینال  پس از درمان  می باشند .  در صورت رضایت  بخش نبودن  یافته های کولپوسکوپی ، نباید  درمان تخریبی  انجام شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − دو =