سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه

سرطان بیضه یکی از بیماری هایی می باشد که اغلب فکر می کنند فقط در افراد مسن ممکن است ایجاد شود . در صورتی که طبق آمار بدست آمده با پایین آمدن سن ابتلا به سرطان این بیماری در میان جوانان و نوجوانان افزایش یافته است . یکی از روش های تشخیص دقیق این بیماری استفاده از سونوگرافی بیضه می باشد .

سونوگرافی بیضه
سونوگرافی بیضه

سرطان بیضه

رشد غیر طبیعی سلول های در بیضه موجب ایجاد سرطان در بیضه می باشد . ایجاد سرطان بیضه در بیضه سمت راست کمی شایع تر از بیضه سمت چپ می باشد .

انواع سرطان بیضه

حدود 95% از سرطان های بیضه از نوعی سلول در بیضه که به آن ژوم سل ( Germ Cell ) می گویند نشات می گیرند . به همین دلیل به آن تومورهای ژرم سل می گویند . به دو دسته سمینوما و غیر سمینوما تقسیم می شوند . نزدیک به یک سوم ژل سل ، سمینوما هستند و بقیه از نوع غیر سمینوما می باشند . هر دوی آنها در بین مردان بین 15 الی 35 سال رخ می دهد ولی غیر سمینوما ممکن است در مردان مسن تر نیز به وجود آید .

تشخیص سرطان بیضه

اگر کسی در ناحیه بیضه یک توده کشف کرد ، حتما باید به پزشک مراجعه نماید . در صورتی که بیمار مشکوک به سرطان بیضه باشد باید یک سری آزمایش برای قطعی تر شدن نتیجه انجام دهد .

سونوگرافی بیضه

در سونوگرافی بیضه از امواج صوتی برای تشخیص اندازه و خصوصیات بیضه و توده ، تشخیص اینکه توده درون بیضه می باشد ، وجود مایع درون بیضه و یا توپر بودن آن استفاده می شود . سرطان بیضه توده ایی است توپر که داخل بیضه به وجود می آید . معمولا سونوگرافی می تواند به خوبی به تشخیص سرطان بیضه کمک کند .

یکی از روش های تصویر برداری از داخل بیضه ها سونوگرافی می باشد . این نوع سونوگرافی تصویربرداری اولتراسوند از اسکروتوم است که به صورت ویژه انجام می شود .

بیضه یکی از اصلی ترین قسمت در مردان می باشد . که با ایجاد اسپرم و هورمون وظیفه تولید مثل در مردان را برعهده دارد .

زمان مناسب برای انجام سونوگرافی بیضه

در صورتی که فرد مراجعه کننده مشکلاتی مانند آسیب دیدن ، درد ، تورم در بیضه و یا حتی اطراف آن داشته باشد برای بررسی های دقیق از سونوگرافی استفاده می شود .

نکات مهم قبل از سونوگرافی بیضه

قبل از انجام این نوع سونوگرافی نیاز به خوردن و نوشیدن نمی باشد .

قبل از انجام سونوگرافی بیضه باید لباس های بیمار در آورده شود و از لباس مخصوص برای راهی در هنگام کار استفاده شود .

کنترل استرس و آرام بودن هنگام انجام سونوگرافی به پزشک کمک می کند تا تصاویر واضح و با دقت بالا از بیضه ها ایجاد نماید .

نتایج سونوگرافی بیضه

مشخص شدن نتیجه در سونوگرافی بیضه بستگی به مرکزی دارد که مراجعه می شود . تصاویر سونوگرافی بیضه به طور کلی پردازش بالای دارند . گاهی ممکن است بعد از انجام سونوگرافی بیضه در همان لحظه ، نتیجه به بیمار اطلاع داده شود .

سونوگرافی بیضه یکی از انواع سونوگرافی هایی می باشد که در تمام مراکز ممکن است وجود نداشته باشد . سونوگرافی شقایق یکی از مراکز سونوگرافی با دقت بالا می باشد که این نوع سونوگرافی را نیز انجام می دهد . برای دریافت مشاوره می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .

سایر مقالات سونوگرافی شقایق

رادیولوژی

سونوگرافی

سونوگرافی NT

برچسب گذاری توسط , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 2 =