سونوگرافی  NT

سونوگرافی  NT

در اواخر سه ماه اول بارداری سونوگرافی NT انجام می شود .هدف از انجام سونوگرافی NT تعیین میزان احتمال وجود ناهنجاری های کروموزومی از جمله سندرم داون ،تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ است .
در حال حاضر سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری یا همان سونوگرافی NTجز پروتکل کشوری مراقبت های دوران بارداری محسوب می شود و تقریبا  از همه زنان باردار به عمل می آید.در زنان باردار با سن بالای ۳۵ سال و خانم هایی که در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود ،افرادی با ناهنجاری های مادرزادی و یا ژنتیکی دارند باید این سونوگرافی را انجام دهند .در سونوگرافی NTمایع شفاف پشت گردن جنین اندازه گیری می شود.
زمان انجام سونوگرافی در اهواز باید از ابتدای هفته ۱۱تا ۱۳ هفته و ۶روز باشد و معمولا بهترین زمان انجام آن هفته ۱۲ است.در این سونوگرافی علاوه بر اندازه گیری NT،طول سری دمی جنین و تعداد ضربان قلب جنین هم اندازه گیری شده و در گزارش قید می شود .
علاوه بر انجام سونوگرافی NT،دو تست آزمایشگاهی دیگر هم در آزمایشگاه چک می شود و در واقع تست غربالگری ۳ماهه اول تحت عنوان غربالگری سه گانه معروف است .
بعد از انجام این مراحل (NTو دو تست آزمایشگاهیی)اطلاعات شخصی بیمار و نتایج NTو آزمایشات وارد یک نرم افزار محاسبات خاصی را انجام داده و در نهایت احتمال خطر ابتلای جنین به ناهنجاری های کروموزمی را تعیین می کند.
با انجام این تست های آزمایشگاهی و NTمیزان تشخیص ناهنجاری های کروموزمی تا ۹۵%افزایش پیدا می کند .به طور کلی ضخامت NTزیر ۲ میلی متر طبیعی در نظر گرفته می شود و بالاتر از آن غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی های بیشتر و دقیق تر دارد .
هر چند ضخامت NT افزایش یافته با ناهنجاری های کروموزومی و مرگ جنین ارتباط دارد ،ولی اکثریت این جنین ها سالم می مانند و به طور نرمال تکامل پیدا می کنند .
بنابراین بعد از تشخیص NT افزایش یافته ،هدف اصلی ما باید تشخیص هر چه دقیق تر و سریع تر این موضوع باشد که آن جنین هایی را که احتمالا دچار مشکلات و ناهنجاری ها هستند را از جنین هایی که احتمالا طبیعی می باشند افتراق دهیم .

%d8%b3%d9%88%d9%86%d9%88%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c-%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c

محاسبه احتمال سندرم داون به وسیله سونوگرافی NT

در همه جنین ها امکان دارد سندرم داون وجود داشته باشد . احتمال این مشکل با بالاتر رفتن سن مادر بیشتر می شود . در بعضی از کشورها آزمایش خون همراه با سونوگرافی NT صورت می گیرد تا اطلاعات قطعی به مادر داده شود .

اگر احتمال وجود سندرم داون در مادر به درصد زیادی باشد چه کاری باید انجام داد

اکثر مادرهایی که احتمال سندرم داون در آن ها زیاد باشد ، جنینی بدون سندرم داون به دنیا می آورند .

اما آزمایشاتی که نشان دهنده احتمال زیاد وجود سندرم داون در مادر باشد موجب می شود مادر نگرانی را به همراه داشته باشد . اگر احتمال سندرم داون زیاد باشد پزشک مادر را به تیم پزشکی معرفی می کند تا آزمایشات لازم را انجام دهد و مشکل را بررسی و ارزیابی کند . روشی که به صورت قطعی بتواند سندرم داون ر ا تشخیص دهد انجام آزمایشات نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز می باشد . البته سقط جنین با آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی وجود دارد به همین دلیل تصمیم گرفتن برای انجام آزمایش کاری بس سخت می باشد . یکی از مزیت هایی که انجام آزمایش دارد این می باشد که خون به همراه سونوگرافی NT انجام آن در اولین ماه حاملگی می باشد بدین ترتیب به مادر زمان کافی برای اینکه بتواند درباره این مرحله تصمیم بگیرد داده می شود . می توان در اولین ماه حاملگی آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی را انجام داد با در هفته 15 حاملگی آزمایش آمنیوسنتز انجام داد .

سونوگرافی NT تا چه اندازه می تواند نتیجه قطعی داشته باشد؟

سونوگرافی NT در 77% از موارد می تواند  به درستی تشخیص دهد و نتیجه را به بهترین شکل ارائه دهد . در واقع بعضی اوقات سونوگرافی NT احتمال سندرم داون را زیاد نشان می دهد در حالی که احتمال آن بسیار کم می باشد . احتمال اینکه در سونوگرافی خطائی رخ دهد ب میزان 5 درصد می باشد . زمانی که سونوگرافی NT همراه با آزمایش خون صورت می گیرد دقت به اندازه 90 درصد بیشتر می شود اما اگر در این ترکیب هم خطائی رخ دهد به میزان 5 درصد می باشد .

روش انجام سونوگرافی NT

برای اندازه گیری NTباید جنین در یک موقعیت خیلی خاص قرار گیرد تا امکان اندازه گیری صحیح فراهم شود .برای به دست آمدن این موقعیت معمولا به مادر باردار توصیه می شود که شکلات مصرف کند تا تحرک جنین زیاد شود .
به یاد داشته باشید که چون اندازه گیری NT در حد صدم میلی متر با اهمیت می باشد و وضعیت خیلی خاص جنین لازم است لذا گاهی انجام آن به طول می انجامد و حتی گاهی لازم می شود مادر چندین بار از تخت سونوگرافی پایین  آمده و قدم بزند تا وضعیت مورد نظر برای اندازه گیری به دست آید .
حتی در بعضی موارد ممکن است انجام سونوگرافی به روز بعد موکول شود تا با آمادگی لازم بتوانیم بهترین تصویر را برای  اندازه گیری NT به دست آوریم.
پس به یاد داشته باشید که اگر انجام سونوگرافی NTشما طولانی شده و در چندین نوبت صورت می گیرد نشانه دقت بسیار زیاد متخصص رادیولوژی جهت اندازه گیری صحیح ضخامت NTاست .
یک نکته دیگر که در انجام سونوگرافی NTباید به آن توجه داشت این است که کاهی گازهای زیاد روده ای مانع از به دست آمدن تصویر شفاف می شوند ،بنابراین به یاد داشته باشید که چند روز قبل از انجام سونوگرافی  NT از مصرف غذاهایی که باعث تولید زیاد گاز روده ای می شوند خودداری کنید.

سونوگرافی nt  چیست؟

چرا سونوگرافی nt  را انجام می دهند؟

سونوگرافی nt  به چه شیوه ی انجام می شود؟

در سونوگرافی nt  چه بیماری هایی بررسی می شود؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی در مورد اهمیت سونوگرافی nt  آورده شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید، تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

یکی از سونوگرافی هایی جهت اطلاع از صحت و سلامت جنین، سونوگرافی nt  می باشد که با انجام این غربالگری 90 درصد از سلامت جنین مطلع می شویم. سونوگرافی  nt  معمولا از هفته 11 تا 14 صورت می گیرد، جهت بررسی طول جنین که باید بین 45 تا 84 میلی متر قرار داشته باشد. بعد از هفته 14 حاملگی، مایع اضافی پشت گردن جنین توسط سیستم لنفاوی جذب خواهد شد، در نتیجه نتایج حاصل از این شیوه دقیق نشان داده نمی شود.

سونوگرافی nt  چیست؟

روش انجام سونوگرافی  nt

در این سونوگرافی ، پزشک با استفاده از جمع نمودن مایع پشت گردن جنین اقدام به بررسی آن می کند. این مایع در پشت گردن همه ی جنین ها وجود دارد، اما اگر در نوزادی بیشتر مشاهده شود، بیانگر بیماری سندرم داون می باشد که باید هر چه سریع تر کنترل شود و برای درمان آن اقدامات صورت گیرد.

شایان ذکر است که گفته شود این سونوگرافی از روی شکم می باشد، اگر از طریق شکم سخت و مادر دارای اضافه وزن  باشد، ممکن است که سونوگرافی واژینال را تجویز کنند. سونوگرافی nt  هیچ گونه درد و ناراحتی را برای متقاضی به همراه ندارد، اما اگر سونوگرافیست پروپ را محکم بر روی شکم قرار دهد، درد جزئی را خانم باردار احساس خواهد کرد.

این سونوگرافی کمک می کند که پزشک از سر تا پایین ستون فقرات جنین را بررسی کند، تا بتواند زمان دقیق بارداری را تعیین نماید.

علل سونوگرافی NT

سونوگرافی nt را باید تمام مادران بارداv انجام دهند تا در صورت وجود هر نوع بیماری آن را شناسایی کنند. اغلب اوقات این سونوگرافی برای بررسی سندرم داون صورت می گیرد.

پزشک بعد از انجام سونوگرافی برای دقت بیشتر در مورد این بیماری از آزمایشات دیگری مانند: نمونه برداری از پرزهای جفتی یا گرفتن مایع آمنیوسنتز همراه با آزمایش خون را نیز انجام می دهد. پزشک تاکید می کند که مادران  باردار بخاطره ترس از این بیماری به صورت خود سرانه این سونوگرافی را تکرار نکنند، زیرا باعث سقط جنین می شود.

کاندیدای سونوگرافی nt

تمام مادران باردار به منظور اطلاع پیدا نمودن از ناهنجاری های نوزاد باید این سونوگرافی را انجام دهند، اما برخی از خانم های حامله حتما این سونوگرافی را باید انجام دهند که عبارتند از:

خانم های باردار بالای 35 سال، باید این سونوگرافی را انجام دهند.

مادرانی که فرزندی را با ناهنجاری و اختلالات مادرزادی به دنیا آورده اند.

خانم هایی که سابقه ی اختلالات مادرزادی درخانواده خود دارند.

چکیده مطلب

مادران باردار با انجام سونوگرافی nt  در هفته ی 11 تا 14 همراه با آزمایش خون و ناهنجاری های ژنتیکی، در واقع غربالگری سه ماهه اول بارداری را انجام می دهند. انجام تمام این موارد باعث می شود که صحت این آزمایش به 100 درصد برسد و هیچ گونه خطایی در آن ایجاد نشود.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =